Pasaulio rekordai: kaip medžioklės trofėjus virto knyga
1951-ųjų metų ankstų rytą du medžiotojai ėjo palei upę Pietryčių Airijoje. Vienas jų – seras Hugh Beaveris, 61 metų medžiotojas, didžiulės alaus daryklos „Guinness“ direktorius. Jo mintys tądien sukosi ne apie salyklą – visas jo dėmesys buvo nukreiptas į rudeninį dangų, kuriame skraidė gausūs dirvinių sėjikų pulkai. Seras H. Beaveris laukė tinkamos akimirkos, tuomet nukreipė šratinį šautuvą į dangų ir nusitaikė. Tylą nutraukė du šūviai, bet medžiotojams tądien nepavyko su grobiu. Nusivylę patraukė namo diskutuodami apie pasprukusį grobį. „Kaip manai, koks paukštis yra greitesnis? Dirvinis sėjikas ar tetervinas?“ – paklausė seras H. Beaveris savo kompaniono. Jis pats galėjo lažintis, kad dirvinis sėjikas, į kurį nepataikė, tikrai aplenktų teterviną, bet bičiulis nesutiko, todėl ginčas persikėlė į alaus daryklą – bet ir ten nei vienas iš apklaustų alaus daryklos darbuotojų nežinojo teisingo atsakymo, todėl lažybų negalėjo išspręsti.
Tuomet alaus daryklos savininkui šovė geniali mintis: klausimai, kas yra greičiausias, aukščiausias ir didžiausias, kamuoja daugelį Didžiosios Britanijos ir Airijos aludžių lankytojų, todėl reikia sudaryti specialų nemokamą žinyną su aktualiais panašiais klausimais. Tokia knyga būtų puikus būdas pareklamuoti alaus daryklos alų, o baro lankytojams – puiki atrakcija pasiginčyti prie alaus bokalo. Seras H.Beaveris, aišku, tuo metu negalvojo, kad nemokamas “kuklus” leidinukas baro lankytojams kažkada taps viena populiariausių knygų pasaulyje. Likimo ironija, bet alaus karaliaus H. Beaveris taip ir nesulaukė atsakymo į klausimą, dėl kurio atsirado bestseleris – tik po „Guinness‘o krikštatėvio“ mirties, 36-os Guinness‘o rekordų knygos skaitytojai sužinojo, kad vis tik greičiausias miško paukštis – tetervinas, kuris pasiekia 108 km/h greitį…
Gineso rekordų knyga: vos penki šilingai už pirmuosius egzempliorius
Kai gandai apie būsimą sero H. Beaverio rekordų knygą 1954 m. vasarą pasiekė Chrisą Chataway, Londono „Guinness Park Royal Brewery“ aludarį (Chataway pats jaunystėje buvo atletas ir pasiekė kelis rekordus), jis serui H. Beaveriui patarė paskambinti sporto žurnalistams Norrisui ir Rossui McWhirteriams.
Broliai dvyniai garsėjo fotografine atmintimi – turėjo fenomenalų gebėjimą atsiminti faktus apie viso pasaulio reikšmingus ir ne tokius reikšmingus įvykius. Jie prisiminė visas svarbias pasaulio istorijos datas, visas sostines ir kalnynus – vėliau net prisiminė visus kiekvieno knygos leidimo rekordus. Taip H. Beaveris rado puikius partnerius, kurie per gerą pusmetį surinko informaciją iš astrofizikų, zoologų, meteorologų, vulkanologų, botanikų ir kitų mokslo sričių atstovų, bei sudėjo į žinyną.
1954 m. pabaigoje britų salų aludžių lankytojai pagaliau galėjo perskaityti pirmąją nemokamą rekordų knygelę, o dar po metų -1955 m., rugpjūčio 27 dieną – 50 000 egzempliorių tiražu buvo išleista ir pirmoji 198 puslapių Gineso rekordų knyga. Knyga kainavo tik penkis šilingus, tačiau, nepaisant tokios žemos kainos, per pirmą valandą buvo parduota tik 6 egzemplioriai… Tačiau patys pirmieji knygynų lankytojai knygą pavertė savotiška reklama. Dar iki savaitės pabaigos parduotų egzempliorių skaičius viršijo 10 tūkstančių, o metų pabaigoje reikėjo dar dviejų papildomų leidimų, o vieno egzemplioriaus kaina išaugo beveik dvigubai – iki 9 šilingų (šiuo metu naujausią 2021 m. Gineso rekordų knygą į Lietuvą iš „Amazon“ internetinės parduotuvės galima atsisiųsti už maždaug 22 EUR) .
Nuo 50 000 iki… 150 milijonų
Tai, kas 1951 m. per medžioklę prasidėjo kaip lažybos, šiais laikais yra visą pasaulį apimanti imperija. Tokiuose didmiesčiuose kaip Niujorkas, Tokijas, San Antonijus ir Kopenhaga smalsuoliai gali aplankyti muziejus, kuriuose eksponuojami neįtikėtini pasaulio rekordai. 1972 m. Didžiosios Britanijos nacionalinis transliuotojas BBC parodė pirmąją laidą „Record Breakers“ („Rekordų laužytojai“), kurioje nuotykių ištroškę vyrai ir moterys kiekvieną savaitę stengėsi patekti į rekordų knygą. Pirmosios Gineso rekordų knygos sudarytojai – sporto žurnalistai N. ir R. McWhirteriai – vedė šią populiarią televizijos laidą ir netrukus šalyje išgarsėjo savo žiniomis, kurias žiūrovai kas savaitę tikrino pateikdami klausimus.
Gineso rekordų knyga – viena perkamiausių pasaulyje.
Iš viso šiuo metu pasaulyje Gineso rekordų knygos parduota daugiau kaip 145 mln. egzempliorių. 2003 m. ši knyga pati pateko į Gineso rekordų knygą, kai tiražas viršijo 100 mln. egzempliorių (beje, Gineso rekordų knyga yra tarp labiausiai vagiamų leidinių pasaulio bibliotekose). Dabar ši knyga leidžiama daugiau kaip 100 pasaulio šalių ir daugiau kaip 23 kalbomis. Lietuvių kalba knygos nėra, tačiau tarp Ginesoo rekordininkų iš beveik 180 pasaulio šalių yra ir mūsų šalies atstovų – beveik 60 rekordų tiesiogiai susiję su lietuviais ir Lietuva.
Šie slapukai reikalingi, kad svetainė veiktų sklandžiai ir jų negalima išjungti. Tokie slapukai reikalingi saugoti tokią informaciją kaip: Kalba, valiuta, prisijungimo sesija, privatumo nuostatos. Galite nustatyti naršyklei, kad blokuotų šiuos slapukus, tačiau tokiu atveju svetainė gali neveikti.
Šie slapukai leidžia mums išmatuoti lankytojų srautą ir peržiūrėti srauto šaltinius renkant informaciją duomenų rinkiniuose. Jie taip pat padeda suprasti, kokie produktai ir veiksmai yra labiau populiarūs nei kiti